Burun Açmak İçin Pratik Bir Yöntem

Mert’in burun delikleri ufak olduğu için, özellikle soğuk havalarda sık sık tıkanıyor. Bu nedenle, neredeyse doğduğundan beri doktorumuzun tavsiyesiyle aldığımız serum fizyolojik (yani tuzlu suyun eczane versiyonu) evden eksik olmaz.

Mert büyüdükçe, 5 ml tüpler halinde aldığımız bu serumlar artık hem miktar olarak az gelmeye, hem de su yeterli tazyikle çıkmadığı için burun temizliği yaparken verimli olmamaya başladı. Bunun yanında; ortalama 15 adet içeren ambalajlarda satılan serumların yaklaşık 20 TL olan gereksiz fiyatı da cabası.

Çözüm olarak muhteşem ikiliye başvurduk 🙂

1- Serum fizyolojik 250 ml (eczanelerde bulunuyor ve fiyatı 3 TL)

2- Bir adet 5 veya 10 ml’lik şırınga (fiyatı 25 kr)

Yapmanız gereken, suyu aşağıdaki fotoğrafta gösterdiğim yerden şırınga ile çekerek, iğnesini çıkardıktan sonra bebeğinizin burnuna sıkmak. Böylece daha etkili bir burun temizliğini, 15’te biri fiyatına sağlamış olacaksınız. Bu şekilde alacağınız bir serum, uzun süre ihtiyacınızı gidermeye yetecektir. Şırıngayı belirli aralıklarla değiştirmenizde, hijyen açısından fayda olacağını belirtmekte fayda var.

Yorumu formunu geç

  • emre on 10 Mayıs 2016 at 13:03
  • Cevapla

  süper
  paylaşım

 1. Peki bir serum poşetini ne kadar süre boyunca kullanabiliriz

  1. Merhaba. İhtiyaç duymayalı uzun zaman oldu, fakat ilk kullanım sonrasında buzdolabında saklayarak kış boyunca kullanıyorduk.

    • Seyda on 16 Aralık 2020 at 08:50
    • Cevapla

    Merhaba her bir delige ne kadar sikmak gerekiyor

    1. Merhaba. Bu çocuğunuzun yaşına göre değişiklik gösterir. Normalde serum fizyolojikten ne kadar kullanıyorsanız aynı ölçüde kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.