Çocuk Oto Koltuğu Seçim Macerası – Bölüm 2/3

Bir önceki yazımda, Grup 0+/1 çocuk oto koltuğu seçim sürecindeki deneyimlerimi paylaşmıştım. Yazımı okuyan bir çok ziyaretçimden olumlu geri bildirimler aldım ve sıklıkla bir üst grup için yorumlarım soruldu, fakat ne yazık şimdiye dek bu gruptaki koltuklara alıcı gözle bakma fırsatı bulamadığım için soruları yanıtsız bırakmak zorunda kalmıştım. Nihayet, bir üst beden olan Grup 2/3 oto koltuğu alırken edindiğim deneyimleri bu yazımda paylaşıyorum.

Grup 2/3 (yani 15-36 kg / 4-12 yaş aralığı) koltuklar, artık bebek değil çocuk grubuna hitap ediyor. En azından Mert “ben artık bebek değil çocuğum” diyerek kendini bu grupta görüyor:) Dolayısıyla doğumdan itibaren olan dönem düşünüldüğünde, en uzun kullanım aralığına sahip koltuğunuz bu olacak. Grup 2 ve Grup 3 koltukları ayrı ayrı satın almak pek mümkün görünmüyor, zira piyasada bu şekilde satılan koltuk bulamadım. Bence de 2/3 şeklinde kombine olması makul bir birleştirme olmuş (Grup 1/2/3, hatta 0/1/2/3 olarak üretilen koltuklara olan muhalefetimin devam ettiğini hatırlatmak istiyorum).

Bebekler büyüdükçe kas ve kemik yapıları da gelişiyor, haliyle oto koltuğunun karmaşıklığı da azalıyor. Ana kucağı, Grup 0+/1 oto koltuğu, Grup 2/3 oto koltuğu ve en sonunda da booster (yükseltici) ile bu macera tamamlanmış oluyor ve 12 yaşından itibaren çocuklar herhangi bir ekipmana gerek duymadan araçlarda seyahat edebiliyorlar. Dolayısıyla beklentilerimiz ve seçim kriterlerimiz de zaman içerisinde giderek sadeleşiyor.

Kriter listemi okumaya başlamadan önce, önceki yazıma hızlıca göz atmanızı tavsiye ediyorum. Zira tekrar olmaması için bazı ortak özelliklere daha kısa değineceğim. Ayrıca bu yazının tamamen benim görüşlerimden oluştuğunu, mutlak doğru olmadığını ve yoruma açık olduğunu hatırlatmak istiyorum.

1- Standartlara Uyum

Mutlaka Avrupa Güvenlik Standardı ECE R44/04 veya daha güncel olanı ECE 44 i-Size standartlarına uygun koltukları tercih edin. Bu standartlara uygun koltuklar, sizi bir çok detayı düşünmekten kurtaracak ve koltuk seçim maceranıza 1-0 önde başlayacaksınız. Hatta bu standartlara uygun olmayan bir koltuğu bedava bile verseler lütfen kullanmayın ve bu koltuğun en değerli varlığınız olan çocuğunuzu taşıyacağını unutmayın.


2- ADAC Testleri ve Diğer Ödüller

ADAC testlerine olan güven konusunda hala çok fazla söylenti olsa da, ben testten geçer not almış bir koltuğu tercih etme eğilimindeyim. Böyle bir koltuğun, teste hiç girmemiş bir koltuktan çok daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. ADAC testlerinin yanında, çeşitli kuruluşların verdiği “yılın en iyi koltuğu”, “yılın en iyi tasarım sahip koltuğu” gibi ödüllere de önem veriyorum. Bu tarz ödüller _şart olmamakla birlikte_ hem güven veriyor, hem de kullanılıp başkaları tarafından çeşitli açılardan değerlendirilmiş ve beğenilmiş bir ürün almanın rahatlığını yaşatıyor. Bu konu biraz da üreticinin bilinen bir marka olmasıyla ilgili. Genelde imaj kaygıları olan markalar bu tarz faaliyetlerde yer alıyorlar ve kötü ürünler üretmekten kaçınıyorlar.


3- Isofix Bağlantı

Isofix bağlantı şekli, doğrudan araç gövdesine sabitleme sağladığı için şu anda en güvenilir bağlantı şekli. Bu konuda görüşlerim 2,5 yıllık kullanım sonrasında değişmedi, aksine koltuğu geçici süre için araçtan her çıkarmak istediğimde ne kadar pratik bir yöntem olduğunu bir kez daha teyid ettim. Bunun yanında, isofix yerine araca emniyet kemeri ile bağlanan koltuklar, araç koltuğuna sıkı sıkıya sabitlendikleri için yatış açısı sağlama noktasında sorun yaşatabilirler. Isofix’te ise, koltuğu aracınıza uzunluğu ayarlanabilir kızaklar vasıtası ile monte ediyorsunuz ve bu sayede çocuk koltuğu ve araç koltuğu arasındaki mesafeyi ayarlayabiliyorsunuz. Bu da yatış açısı için gerekli boşluğu sağlıyor ve koltuğu her zaman dik kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.


3- Ayarlanabilen Boy

Uzun yıllar bu koltuğu kullanacağınız için, çocuğunuzun uzama oranına paralel olarak koltuk boyunun ayarlanabilmesi çok önemli. Bu özellik, başlığın çocuğunuzun başını daha iyi kavrayacak mesafeye ayarlanabilmesini, dolayısıyla olası bir kaza durumunda daha az yaralanma geçirmesini de sağlayacaktır. Çoğu koltuk bu özelliği sunuyor olsa da, piyasada boyu sabit olan koltuklar da ne yazık ki bulunuyor.


4- Ayarlanabilen Genişlik

Çocuğun gelişimine ve kilosuna bağlı olarak, koltuk boyununu yanı sıra, genişliğinin de ayarlanabilir olması büyük avantaj sağlayacaktır. Böylece omuz yanlarındaki boşluk yaşa göre ayarlanır konumda olur ve her zaman koltuğun çocuğunuzu sarmasını sağlamış olursunuz. Bu sayede, çocuğunuz 4 yaşında da 10 yaşında da aynı konforda koltuğuna oturmuş olur. Boy uzunluğu çoğu koltukta ayarlanabiliyor olsa da, piyasada genişlik ayarı bulunan çok fazla koltuk seçeneği yok.


5- Malzeme Kalitesi

Kullanılan kumaş ve plastiğin kalitesi, koltukla ilgili bir çok ipucu veriyor. Henüz teşhirdeyken bile kumaşı tiftiklenmiş ve deforme olmuş koltuklar, 8 yıl boyunca çocuğunuza hizmet etmeyi vaad ediyorlarsa bunu bir kez daha düşünmelisiniz. Hatta size tavsiyem, mağazada teşhirde bulunan koltuğun kılıfını çıkartıp iskelet kısmını mutlaka inceleyin. İçerisinde kullanılan plastik aksamın malzeme kalitesine ve iskeletin hangi hareketli parçalardan oluştuğuna bakın. Bazı koltukların derme çatma ve bozulmaya meyilli bir iç aksamdan oluştuğunu siz de gözlemleyeceksiniz.


6- Konfor ve Yumuşaklık

Bazı koltuklar, plastik monoblok bir gövde ve üzerine geçirilmiş incecik bir kılıftan oluşuyor. Bunu kasıtlı olarak mı yapıyorlar bilmiyorum, fakat bırakın bir çocuğu, bir canlının böyle konforsuz bir zeminde seyahat etmesi bana mantıklı gelmiyor. Yumuşatılmış alt ve sırt kısımlar, özellikle uzun seyahat sürelerinde büyük rahatlık sağlayacaktır.

Ayrıca bu grup koltuklarda havlu kılıf gibi aksesuarlar olmadığı için, kumaşın nefes alan ve terlermeyen özellikte olması önemli. Bunun yanında, leke tutmayan ve kolay çıkabilen bir kılıf da uzun vadede işinize yarayacaktır.


7- Yatış Açısı

Çoğu Grup 2/3 oto koltuğu gerek yapısı gerekse güvenlik gerekçeleri nedeniyle yatabilme özelliği sunmuyor. Buna bir noktaya kadar katılıyorum, zira koltuk ne kadar fazla yatarsa, güvenlikten o kadar taviz vermiş olunuyor; fakat en azından birkaç kademe yatabilen bir koltuk uyuyan bir çocuk için bana göre olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Özellikle dik bir yokuştan inerken, koltukta uyuyan çocuğunuzun başının öne doğru düşmesi daha büyük bir güvenlik riski oluşturabilir.


8- Boyun Desteği

Koltuğun, çocuğunuzun boyun kısmını kavraması ve sağa sola hareketini engelleyerek boyun kırılmalarına engel olacak bir yapıda olması çok önemli. Yani yetişkin koltuklarındaki baş dayama kısmı gibi düz bir yapıda değil, çok sıkmadan kavrayacak bir yapıda olmalı. Böylece uyku anında başını yaslayacak bir alana da sahip olacak. Bu gruptaki koltuklar çok yatmadığı için, çocuğunuz mecburen geriye değil de yanlara doğru yatarak uyuması gerekecek.


9- Emniyet Kemeri Klipsi ve Kemer Kılıfı

Grup 2/3 koltuklar genellikle çocuğu araç emniyet kemeri ile koltuğta sabitliyorlar. Emniyet yastığı veya 5 nokta emniyet kemeri genellikle bu grupta bulunmuyor. Bu nedenle, araç emniyet kemerinin çocuğu nasıl sabitlediği çok önemli. Araç emniyet kemerleri yetişkinler için düşünüldüğünden, yükseklikleri çocuklar için uygun değildir. Dolayısıyla koltuğun, emnniyet kemerini daha alçak bir mesafeden başlatacak bir klips donanımına sahip olması gerekir. Bu klips tüm koltuklarda bulunmakla birlikte, kemerin kolay takılıp çıkmasına olana vermesi, bir yandan da kendi kendine çıkmasına engel olacak yapıda olması gerekir. Bunun yanında, emniye kemerinin çocuk bedeninde oluşturacağı baskıyı azaltacak yastıklama ekipmanı da önemlidir. Aksi durumda seyahat veya kaza anına kemerin çocuğun boynuna zarar vermesi söz konusu. Bunu engelleyecek kemer kılıf sistemlerini (eğer koltuğunuzla birlikte gelmiyorsa) edinmenizi tavsiye ederim.


10- Kol Dayama

Bu da çoğu koltukta görmediğim (bazılarında ise yeterli büyüklükte olmayan) ve çocuk açısından önemli bir özellik. Özellikle uzun seyahat sürelerinde, çocuğun kollarını dayayabileceği büyüklükte kol dayama çıkıntılarının konforu artırdığını düşünüyorum. Araç kullanan ebeveynler, kol dayamanın ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğu konusunda muhtemelen bana hak verecekler 🙂


11- Maliyet

Bazıları için ilk öncelik, bazıları için ise en az önemli hususu oluşturan maliyet kalemine değinmeden edemeyeceğim. Zira bu grupta değerlendirmeye alabildiğim koltuklar için 500 TL’den 2000 TL’ye kadar geniş bir fiyat aralığı bulunuyor. Bir önceki gruba nazaran, özellik beklentim daha az olduğu için, en iyi performansı veren koltuk yerine, en iyi fiyat/performans oranına sahip koltuk tercih edilebilir diye düşünüyorum.

Aslına bakarsanız _eğer aracınız herhangi bir kazaya karışmazsa_, 100 TL’ye alacağınız oto koltuğu da, 2000 TL’ye alacağınız oto koltuğu da güvenlidir. “Ben boşa para vermeyip ucuz koltu aldım, beş yıldır kullanıyoruz ve hiç sorun yaşamadık” cümleleriyle sık sık karşılaşacağınıza eminim. Bir oto koltuğunun ne kadar güvenli olduğunu, ne yazık ki bir kazaya karışmadan test etme şansınız yok. Dolayısıyla bu gibi sözleri kulak ardı etmenizi ve doğrudan şaşmamanızı tavsiye ederim. Yanlış bir tavsiyeye kulak asmanın bedeli, umduğunuzdan daha ağır olabilir.


Ben Ne Aldım?

Uzun araştırmalar sonucunda, tüm beklentilerimi karşılayabilen çok az koltuktan biri olan Chicco Oasys 2-3 Fixplus Evo oto koltuğunu tercih ettim. Evo olan modeli yeni çıkmış ve eski model üzerinde birkaç iyileştirme yapılmış. Eğer almaya niyetlenirseniz, stokta kalan ve Evo olmayan modeli almayın. İki ürünün de fiyatı aynı olduğundan karışıklık yaşanması muhtemel.


Dipnot

Normalde tercih ettiğim ürünlerle ilgili yorum yapıp, diğerleriyle ilgili yorum yapmamaya çalışıyorum; fakat özellikle paylaşmak istediğim istediğim bir husus var. Aslında ilk olarak Recaro markası için internette iyi şeyler okuduğumdan, E-Bebek tarafından Türkiye’ye getirilen Recaro Monza Nova 2 Seatfix almak istiyordum. Ürünün stoklarda olmaması nedeniyle E-Bebek çağrı merkezi ile iletişime geçtim, fakat stoğa ne zaman gireceğini bilmediklerini ve yakın zamanda da giriş görünmediği bilgisini aldım. Recaro Almanya ile iletişim geçmem de işe yaramadı ve E-Bebek’e yönlendirmekten fazlasını yapamadılar. Gelin görün ki, bir hafta geçmeden ürün stoklara girdi 🙂 Mağazada ürünü incelediğimde ise hayal kırıklığı yaşadım. Bence bu koltuk malzeme kalitesi olarak Recaro markasına yakışmamış, ya da bu marka gereğinden fazla abartılıyor. Kılıfı koltuğa sabitlemek için kullanılan plastik aparatın basitliği, koltuğun sertliği, hareketli aksamın güven vermeyişi, kırmızı ve mavi renklerin tonları gibi bir çok etmen beni bu koltuktan uzaklaştırdı.

Chicco almasaydım ne alırdım diye soracaklara ise, ilk iki tercihimin Concord Transformer Xt veya Britax-Römer Kidfix II Xp Sict olacağı yanıtını ise rahatlıkla verebilirim.

Şimdilik bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Yorumu formunu geç

 1. Merhaba çok güzel bir yazı olmuş ellerinize emeğinize sağlık bende araştırdım çok alman markası heyner multifix aero hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlar çok iyi birde sizin fikrinizi almak isterim şimdiden teşekkürler 👏👍

 2. Merhaba. 9-36 kg bana göre bir koltuk için geniş bir aralık. Genellikle sadece yorumlara bakarak alışveriş yapmayı tercih etmiyorum; özellikle bu tarz önemli bir ürünü görerek,, malzeme kalitesi ve sağlamlığına emin olarak satın alım yapmalısınız.

  ADAC’ın sitesinde Heyner’in yalnızca Multifix Twist modelinin test sonucunu görebildim, onda da puanlar ortalama. Bahsettiğiniz ürünün Türkiye satış sitesinde ise ADAC testleri göz önünde bulundurarak geliştirilmişti ibaresi var, fakat bu bence yeterli bir bilgi değil.

  https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/

  Tavsiyem Peg Perego Viaggio, Inglesina Prime Miglia ve Britax Römer Evolva modellerini incelemeniz yönünde olacaktır.

  • Ömer on 9 Şubat 2020 at 02:07
  • Cevapla

  Besafe araştırdınız mı ?

  1. Merhaba. Besafe modellerini incelediğimde malzeme kalitesini sevmemiştim hiç. Cybex, Römer, Maxi Cosi gibi markalarla kıyaslandığında bana göre fiyatını haketmeyen ürünlere sahip bir marka.

  • Ömer on 15 Şubat 2020 at 02:01
  • Cevapla

  Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9 – 36 kg) – Black Hakkında ne düşünüyorsunuz

  1. Merhaba. Bugün koltuk alsaydım bu modeli tercih edebilirdim. Beğendiğim koltuklardan biri, fiyat/performans oranı da çok yüksek. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

   Selamlar.

   1. Teşekkürler arkadaşlar JOIE
    Joie Bold Isofixli 9 – 36 kg Oto Koltuğu öneriyorlar fiyatı 900-1000₺ filanmış benim gönlüm Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9 – 36 kg) yana bünün fiyatı 1500. -2000₺ arası en uygun fiyata nerden ala bilirim selamlar

  • Emre Candan on 15 Şubat 2020 at 23:15
  • Cevapla

  Merhaba chicconun bu modeli sağlam değil çok ses yapıyor diyolar , ama adac testlerinde ortalama bir puan almış

 3. Merhaba. Acaba Oasys’den mi bahsediyorsunuz? ADAC puanı mükemmele yakın ve 2,5 yıldır herhangi bir sesle karşılaşmadık.

  https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/details/254/chicco-oasys-23-fixplus-isofix/

  • Sıla on 16 Şubat 2020 at 14:11
  • Cevapla

  Merhaba cybex solution s-Fix ile ilgili bir araştırmanız oldu mu? Görüşünüzü ogrenebilirmiyim? Cok Tesekkurler ilginize

  1. Merhaba. Cybex’in kalitesi tartışılmaz, S Fix modelinde de bu grup için olması gereken tüm özellikler mevcut. Gördüğüm kadarıyla ürün fiyatında ciddi bir indirim söz konusu şu anda. Özellikle bu fiyat göz önünde bulundurulduğunda çok cazip bir hale gelmiş. Fiyatı tekrar 3000 TL’ye yaklaşırsa başka alternatifleri değerlendirmekte fayda olabilir.

  • Özlem on 18 Şubat 2020 at 12:00
  • Cevapla

  Merhaba. Kızımın ilk oto koltuğu Kiddy Phoenixfix(9-18) ve inanılmaz memnunuz. Şimdi daha büyüğüne geçmek zorundayız ve maalesef aynı markanın satışı sanırım artık Türkiye’de yok. 🙁 Bu marka hakkında bilginiz var mı? Bir de 15-36 kg aralığı için ne önerirsiniz? Teşekkürler.

 4. Merhaba. Ne yazık ki bilgimin olduğu bir marka değil. Bu grupta diğer ziyaretçilerin de sorduğu Cybex Solution S-Fix modeli 1500 TL’lik indirimli fiyatını koruduğu sürece gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Bunun dışında yazıda önerdiğim Chicco Oasys 2-3 Fixplus Evo ve Kraft Safety Fix de güvenle kullanılabilecek koltuklar. Çocuğunuzun koltukta oturup rahat ettiğini görmeden satın almamanızı tekrar hatırlatırım.

  • Merve on 22 Şubat 2020 at 22:26
  • Cevapla

  Merhaba tum yazinizi okudum tavsiyelerinize de hepsine tek tek baktim ancak hep 15 36 benim bebegime suan 9 36 lazim acaba hangileri j tavsiye edersiniz heyner bolenn hug hakkimda ne dusunuyirsunzu ikisi de bas listelerde ancak heyner her yerde basta sanki yine de farkli model ya da bunlar mi

  1. Merhaba. 9-36 gibi geniş bir aralığa hitap eden koltukları ne yazık ki önermiyorum. Yine de bir öneriye ihtiyacınız varsa fiyat/performans oranı bir hayli yüksek olan Chicco Youniverse modelini inceleyebilirsiniz. Teşekkürler.

  • Cahit on 23 Şubat 2020 at 10:26
  • Cevapla

  Merhaba biz 9-36 kg 360 derece dönebilen oto koltuğu arayışı içerisindeyiz. Kraft spin signal modeli var, ürün hakkında bilginiz var mı acaba

  1. Merhaba. 9-36 kg hem önerdiğim bir sınıf değil, hem de bu aralık için dönebilen koltuk gereksiz bir tercih olacaktır:

   1- Dönebilme özelliği çocuğa değil çocuğu koltuğa bağlarken size bir kolaylık sağlar, bu da çocuğunuzun koltuğa kendisinin çıkabildiği yaşlarından itibaren kullanmayacağınız bir özellik haline gelir. 9-36 aralığında bu özelliği kısıtlı bir süre kullanacağınızı düşünüyorum.
   2- Dönme mekanizması çocuk ağırlık kazandıkça bozulmaya meyilli, sallanma ve ses yapabilecek bir yapıda. Dolayısıyla hem ilk maddede belirttiğim nedenle, hem de bu risk nedeniyle bu aralıkta bir koltuk tercih edecekseniz özellikle dönmeyen bir koltuk satın almalısınız.

   Teşekkürler.

  • Btlzdnr on 26 Şubat 2020 at 11:47
  • Cevapla

  Merhabalar bebeğim 7,5 kilo 6,5 aylık chicco seat up ve youniverse modelleri arasında kaldım . Koltuğu 1 2 ay sonrada kullanabilirim youniverse mi almak mantıklı sizce

  1. Merhaba. İki koltuk aynı grupta değil, fakat eğer belirttiğiniz gibi bir süre sonra kullanmaya başlayabilir durumdaysanız Youniverse hem daha uygun fiyatlı, hem de daha uzun süre kullanacağınız tercih olacaktır. Ayrıca ADAC test sonuçlarına göre de Youniverse daha doğru bir seçim gibi görünüyor.

  • Aram on 26 Şubat 2020 at 15:59
  • Cevapla

  Merhabalar benimde bebeğim altı aylık ve bizde oto koltuğu arayışına girdik chicco youniverse fix düşünüyoruz yalnız ben adac Tn geçerli aldığı notu da göremedim de önerir misiniz her açıdan

 5. Merhaba. ADAC sonuçlarına göre güvenlik olarak ortalama bir puana sahip, geçerli not almadığını söylememiz doğru olmaz. Diğer kategorilerdeki puanları ise iyi seviyelerde.

  https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/details/562/chicco-youniverse-fix-/

 6. arkadaşlar JOIE
  Joie Bold Isofixli 9 – 36 kg Oto Koltuğu öneriyorlar fiyatı 900-1000₺ filanmış benim gönlüm Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9 – 36 kg) yana bünün fiyatı 1500. -2000₺ arası en uygun fiyata nerden ala bilirim selamlar

 7. Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9 – 36 kg) Olan koltukla
  Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu 9 – 36 Kg – Jet Black arasındaki fark ne acaba arasında 500 fark olmasının sebebi nedir hangisini almalıyım yada joi mi almalıyım yardım acil…

  1. Merhaba. Anladığım kadarıyla tek fark renkleri, ayrıca çoğu sitede renkler arasında fiyat farkı görünmüyor. Bahsettiğiniz fark stok miktarlarına bağlı olabilir. Diğer soru için ise Chicco ve Bold arasında kalsaydım seçimim Chicco’dan yana olurdu şeklinde cevap verebilirim.

  • Sevin on 29 Şubat 2020 at 11:13
  • Cevapla

  Merhaba bebeğim altı aylık ve on kilo chicco youniverse fix 123 almayı düşünüyoruz yalnız yine de tereddütteyim açıkçası önerdiğiniz diğer iyi olan markalarda ne yazık fiyat yüksek olması bir yana bebeğimizin kilo alımı hızlı olduğu için 9/18 tercih edemiyoruz yani yolnaonunda tekrardan bir koltuk almak zorunda kalmak istemiyoruz en azından bu kAdsr kısa bir sürede almak istemeyiz bütçe açısından yalnız modellere baktığım da youniverse fix diye bayb ya da 123 ya da trufle diye seçenek çıkıyor bunlae adac tan sizce ortak youniverse diye puan mı aldılar yani fark ne anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler cevabınız için

  1. Merhaba. Kullanmadığımız bir koltuk, fakat gerek incelemeler gerekse test sonuçları bu koltuğun alınabilir olduğunu gösteriyor. Yine de tüm ebeveynlere önerdiğim gibi, mağazda görüp kalitesini hissederek almanızda büyük fayda olacaktır. İnternetten fotoğrafa bakarak koltuk almayı önermiyorum. Youniverse Fix test sonucu:

   https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/kindersicherheit/kindersitztest/details/562/chicco-youniverse-fix-/

  • Buse on 29 Şubat 2020 at 13:57
  • Cevapla

  Chicco Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9 – 36 kg) Olan koltukla Youniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu (9-36 Kg) / Jet Black Arasındaki fark nedir birde 1000₺ Joie bold ardındaki fark nedir

  1. Merhaba. Anladığım kadarıyla tek fark renkleri, ayrıca çoğu sitede renkler arasında fiyat farkı görünmüyor. Bahsettiğiniz fark stok miktarlarına bağlı olabilir. Diğer soru için ise Chicco ve Bold arasında kalsaydım seçimim Chicco’dan yana olurdu şeklinde cevap verebilirim.

  • buket on 10 Mart 2020 at 15:44
  • Cevapla

  Merhaba. 4 yaşında 18 kg oğlum için kullanabileceğim bir oto koltuğu arıyorum. Sizin yazınız çok güzel ama yeni modeller de var sanırım. Öncelikle güvenlik ve sonrasında elbette konfor ile fiyat olarak yaklaşık 2.500 TL.yi çok aşmayacak şekilde tavsiyeniz olur mu? Yatar pozisyonu olması bizim en çok kullandığımız özelliklerden biri, kolçak konusunda da sizinle aynı görüşteyim, bulunmasını tercih ederim. Çok teşekkürler.

  1. Merhaba. Bu soru sıklıkla sorulduğu için yorumlarda değiniyoruz sıklıkla. Chicco Youniverse modelini tavsiye edebilirim. Fakat bu grupta yatar koltuk tercih etmemelisiniz.

  • buket on 10 Mart 2020 at 15:58
  • Cevapla

  Maxi Cosi Rodi sps 15-36 veya Chicco Fold&Go veya Peg Perego Viaggio gibi daha pratik kullanılabilecek ürünlere de bakıyorum aslında. Çocuk 4 yaşında 18 kg. olunca koltuk yükseltici ürünleri de düşündüm ama bu yükselticilerin pek güvenli olmadığı söyleniyor. Bu nedenle gru 3 15-36 kg bir koltuk seçmek daha mantıklı sanırım. Sizin bu yaş ve kg için güvenli, konforlu pratik tercihen kolçaklı öneriniz nedir=? çok teşekkürler

  1. Merhabalar. Yazımda önerdiğim koltuğu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Yükseltici (booster) 4 yaş için biraz erken olabilir. 6’dan sonra kullanmanızı tavsiye ederim.

  • Burke on 10 Mart 2020 at 17:28
  • Cevapla

  Merhaba ikinci el oto koltuğu almak konusunda ne düşünüyorsunuz? İyi bir markanın ikinci elini almak mı yoksa daha ortalama bir markanın sıfırını almak mı daha güvenlidir sizce…

  1. Merhaba. Bu gerek koltuk içerisinde bulunan strafor malzemenin zamanla sertleşmesi nedeniyle koruyucu özelliğini kaybetmesi, gerekse darbe emici ve hareketli aksamda oluşabilecek arızalar nedeniyle ikinci el koltuk tavsiye etmiyorum. Sağlamlığından emin olduğunuz ve çok uzun yıllar geçmemiş bir koltuk değilse bu riski almamanızı tavsiye ederim. Dolayısıyla sunduğunuz seçeneklerden ikincisi bana daha mantıklı geliyor.

  • Cem on 14 Mart 2020 at 13:11
  • Cevapla

  Merhaba. Öncelikle sitenizi çok beğendim. Elinize sağlık. Üşenmeden tüm yorumlara cevap vermişsiniz. Aldığınız chicco ürünün kullanımından memnunmusunuz? Malum kullanımla birlikte fark edemediğimiz problemler çıkabiliyor. Teşekkürler.

  1. Merhabalar. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Üründen gayet memnunum, hiç keşke almasaydım dedirtmedi. Selamlar..

  • Samet on 15 Mart 2020 at 13:52
  • Cevapla

  Merhaba
  Kraft techno Signal araç koltuğunu almayı düşünüyoruz ürün hakkında görüşleriniz nelerdir

  1. Merhaba. Bu ürünle ilgili diğer bir yoruma cevap olarak düşüncelerimi yazmıştım. Teşekkür ederim.

  • Melike on 16 Nisan 2020 at 14:02
  • Cevapla

  Merhabalar çok başarılı bi site tebrikler . 15-36 kg aralığı için cybex- besafe- britax römer arasında kaldık bi tavsiyenz olabilir mi?

  1. Merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Bu üçlü arasındaki sıralamam her zaman Cybex, Britax Römer ve Besafe şeklinde olmuştur. Özellikle merak ettiğiniz bir model varsa yardımcı olmaya çalışabilirim.

   Selamlar.

    • Melike on 19 Nisan 2020 at 09:50
    • Cevapla

    Çok teşekkürler. Aslında yorumlarda cybex solution s- fix i önerdiğinizi görmüştüm fakat şuan hiç bi sitede stokta görünmüyor. Ben de o sebeple cybex x2- fix e baktm. şuan tek 15-36 kg modeli bu sanrm. Ve bu modeli merak ediyorm aslında Bunu da önerir misnz ?
    Britax römer de kidfix Iı xp sict
    Besafe ızı flex fix I size
    Bu modellere bakmıştm

  • Duygukkk on 23 Nisan 2020 at 13:00
  • Cevapla

  Merhaba Kraft techno fix hakkında bir incelemeniz var mı?

  • Zehra Karaşın on 23 Nisan 2020 at 16:20
  • Cevapla

  İyi günler 13 aylık oglum var 11 kilo kraft safe rotate yada kraf spin signal yada heyner multifix aero plus düşünüyoruz fakat bizim için 360 derece dönmesi önemli uzun yolculuk yapıyoruz benım için daha kolay olacagı o düşünüyorum ayrıca kumaş ozelliği de onemli en aza indiren termeyi birde yatıs heyner in diger oto koltuklarına gore daha fazlaymış sanırım bu özellikle onemli siz ne düşünüyorsunuz

  • Zehra on 17 Mayıs 2020 at 08:00
  • Cevapla

  İyi günler joile unico 9 36 oto koltugu hakkında ne dusunuyorsunuz

  • İnci on 17 Mayıs 2020 at 20:26
  • Cevapla

  Merhaba! Bebeğim 9 aylık . Hangi marka oto koltuğunu tavsiye edersiniz?

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.