Paketli Gıda Terörüne Karşı Bir Öneri: Kliktag

Mert büyüdükçe kullandığı araç-gereçlerle ilgili hassasiyetim azalmaya başladı, zira artık bizden farklı olarak tükettiği şeylerin sayısı giderek azalıyor. Ayrı deterjan, ayrı diş macunu, ayrı güneş kremi gibi “ayrılıklardan” kurtulmaya başladık. Artık bizimkiyle benzer koşullarda bir hayat süren kocaman bir adam oldu. Uzun süredir en büyük mücadeleyi ise tahmin edebileceğiniz üzere paketli gıdalar konusunda veriyorum. Her çocuk gibi reklamlarda, raflarda veya arkadaşlarında gördüğü “zararlı” gıdaları tüketme isteğine sahip. Bu konuda en başından beri yumuşak davranmadığım için çok az ihlal yaşamış olsak da, bazen zorlandığımı itiraf etmeliyim. Birkaç ay önce tanıştığım Kliktag isimli mobil uygulama ise kurtarıcım oldu.

Kliktag sayesinde, barkodunu taratarak veya ürün adı ile arama yaparak içerdiği maddelerle ilgili detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Hatta işin güzel kısmı yalnızca içindekilere değil, aşağıdaki başlıklarda tüm tüketicilerin anlayabileceği dilde yalın açıklamalara da yer veriliyor:

  • Sağlık analizi
  • Besin değerleri
  • Alerjen durumu
  • Organiklik durumu
  • Vegan durumu
  • Gluten durumu
  • Kalori bilgisi

Uygulamada en çok sevdiğim detay ise, ürünlere 1-5 arasında verdiği “sağlık puanı”. Bu puan Birleşmiş Milletler tarafından geçerli bir araç olarak kabul edilen NOVA kriterlerine göre hesaplanan ürünün “işlenmişlik” puanı oluyor ve yalnızca 1-3 arası puana sahip gıdaların tüketilmesi öneriliyor. 4-5 ise yoğun işlenmiş, yüksek oranda şeker veya kimyasal katkı maddesi içeren gıdaları işaret ediyor. Hatta bazı ürünlerde “bu ürünün sağlık puanı içeriğinin değişmesi nedeniyle 3’ten 4’e yükselmiştir” gibi notlara da rastladım. Çok geniş bir veri tabanına sahip olması nedeniyle, şimdiye dek bulamadığım ürün sayısı çok az.

Sağlık puanı konusunu Mert’e detaylı olarak anlattığımda, henüz 5 yaşında olmasına rağmen konuya gayet olgun bir şekilde yaklaştı 🙂 Artık bir abur-cubur istediğinde önce barkodunu okutuyoruz, puanı kendi kontrol ediyor ve 3’ten büyük değere sahip olanları almıyor. Böylece hem her defasında mücadele vermek zorunda kalmıyorum, hem de “hayır” diyen ben olmamış oluyorum.Tüm sorumluluk Kliktag’ın 🙂 Bu arada, konuyu yalnızca Mert özelinde ele almadığımı, eve alınan çoğu ürün için bu sorgulamayı yapmaya başladığımı belirtmekte fayda var.

Uygulamayı telefonunuza indirebileceğiniz linkleri aşağıda paylaşıyorum.

Iphone kullanıcıları: https://apps.apple.com/tr/app/kliktag/id1150336915

Android kullanıcıları: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cmos.kliktag

Sağlıklı günler dilerim..

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.