Tablet ve Telefon Kullanım Kısıtlama Yöntemi

Mert doğmadan önce “çocuğum olursa asla telefon veya tablet kullandırmayacağım” derdim, itiraf ediyorum ki büyük konuşmuşum 🙂 Bu cihazlar artık hayatımızın birer parçası ve çocukları tamamen uzak tutmak ne yazık ki imkansız. Bunun yanında, süre ve içerik olarak kontrollü bir şekilde kullandırıldığında zararından ziyade yararı olacağını düşünüyorum (haftaiçi yarım saat, haftasonu en 1,5 saat gibi bir kısıtlama yeterli olacaktır). Bilgiye erişimin çok kolay olduğu günümüzde çocukları bu imkanlardan mahrum etmemek gerekiyor. Eskiden ödev hazırlarken ihtiyacımız olan yalnızca birkaç sayfa ansiklopedik bilgi için tüm günü kütüphaneye gidiş dönüş, araştırma ve fotokopi kuyruğunda harcamanın tadı bambaşkaydı, fakat ister kabul edelim ister etmeyelim artık devir değişti ve bize düşen de en az zarar verecek şekilde adapte olmak. Bütün bunların yanında, oyunlarla olan bağlarını koparmamız da pek mümkün görünmüyor.

Bu yazıda sizlere çocuğunuzun tablet ve telefon kullanımını sınırlandırmanız için çok kullanışlı, basit ve ücretsiz bir uygulamadan bahsedeceğim. Google tarafından geliştirilen Family Link uygulaması, özetle çocuğunuzun telefonuna yüklediğiniz uygulama üzerinden bir çok konuda kontrolü size geçiriyor. “Ebeveynler için Family Link” ve “Çocuklar ve gençler için Family Link” olmak üzere iki farklı uygulama mevcut. İlkinin sizin telefonunuza, ikincisinin ise çocuğunuzun cihazına yüklenmesi gerekiyor. Kurulum için çocuğunuzun kullanımına özel bir Google hesabı açarak cihazında bu hesabı kullandırmalısınız, zira kurulumun başında ebeveynler ve çocuklarla bir aile grubu oluşturup yetkilendirme mekanizmasını bu şekilde işletiyorsunuz. Kurulumlara önce sizin telefonunuzdan başlamanız, sonra çocuğunuzun telefonu ile devam etmenizde fayda var. Kurulum esnasında bazı doğrulama ihtiyaçları nedeniyle iki telefonun da elinizde olması gerekiyor.

1-2 dakika içerisinde tamamlayacağınız işlemlerden sonra artık şu kontrolleri sağlayabileceksiniz:

 • Günlük kullanım aktivitelerini görüntüleme
 • Cihaza gün bazında toplam kullanım süresi limiti belirleme
 • Gün bazında uykuda olma saati tanımlaması yapma
 • Uygulama bazında (oyunlar, youtube, tarayıcı vb) günlük kullanım süresi belirleme
 • Telefonu istediğiniz anda uzaktan kilitleme ve açma
 • Telefonu uzaktan çaldırma
 • Telefonun konumunu görüntüleme
 • Uygulama kurulumlarını PEGI yaş gruplarına göre yetkilendirme
 • Uygulama içi satın alımları yetkilendirme
 • Tarayıcıdan yapılan web gezintilerini filtreleme
 • Google aramalarını filtreleme

Family Link mucizevi ve her ebeveynin ihtiyacı olan kontrol mekanizmasını ücretsiz olarak sağlayan bir uygulama. Tabii işin bu kullanımlar esnasında hangi verilerimizi Google ile paylaştığımız gibi bir boyutu da var, fakat ne yazık ki bu konuyu göz ardı etmeye başlayalı çok oldu. Nasıl olsa artık tamamen teslim olmuş durumdayız, ek olarak bu bilgileri de almalarında sakınca yok 🙂

Kurulumla ve kullanımla ilgili sorunuz olursa lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

Önemli bilgi: Bir takipçimizden gelen uyarı üzerine, çocuğunuz Apple telefon veya tablet kullanıyorsa işletim sisteminin kısıtlarından dolayı Family Link kullanamadığınızı üzülerek belirtmek istiyorum. iOS’a yalnzıca ebeveynler için olan versiyon yüklenebiliyor.

Ebeveynler için Family Link

Google Play Store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.kids.familylink

Apple AppStore:

https://apps.apple.com/us/app/google-family-link-for-parents/id1150085200

Çocuklar ve gençler için Family Link

Google Play Store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.kids.familylinkhelper

Sevgiyle kalın.

  • Tolga on 18 Mayıs 2020 at 01:14
  • Cevapla

  Sayın Meslektaşım, Güzel bilgilendirme için teşekkür ederim. Ufak bir ekleme yapabilirim. Süre kısıtı kadar içerik kısıtı da önemli. Biz Google Play’e uygulama kilidi koyduk, bizim rızamız dışında yeni oyun indirmesine izin vermiyoruz. (Android telefonların kendi özelliği, ayarları biraz kurcalarsanız ek uygulamaya gerek olmadan kullanabilirsiniz) Youtube ‘u ise tamamen kapattık, bizim gözümüzde çocuklar için dipsiz kuyu ve içerik kaliteleri denetlenmiyor. Alternatif olarak netflixten çizgi film izleyebileceğini söylüyoruz.

  Esenlikle kalın, saygılar..

  1. Merhabalar. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında Family Link bahsettiğiniz şeyleri merkezi bir yöntemle Android altyapısını kullanarak yapıyor. Youtube, Chrome vb tüm uygulamaları tamamen açıp kapatabiliyor ve oyun yükleme konusunu onaya bağlayabiliyorsunuz. Ben kısıtlamak yerine kontrollü serbestlikten yanayım. Haftada bir yeni oyun yükleme hakkı var ve gün içerisinde en fazla 3 oyunu 20’şer dakika oynayabiliyor (uygulamadan limit koyuyorum) Bu seçimi kendisi yapıyor ve böylece hayatıyla ilgili karar verme bilinci yerleşiyor. Telefonunda Netflix zaten bulunmuyor, televizyondaki Netflix uygulamasında ise ebeveyn profili şifreli, yalnızca kısıtlı bir süre boyunca çocuk profilininde birlikte karar verdiğimiz yayınları izleyebiliyor.

   Mutlu bayramlar dilerim..

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.