Ahşap Oyuncaklar In, Plastik Oyuncaklar Out!

ahsap_oyuncakMert büyüdükçe ihtiyaçları ve dolayısıyla detaylı araştırma yapılması gereken konuların sayısı artmaya başladı. Oyuncak da bunların başında geliyor.

İlk aldığımız birkaç oyuncak, pek dikkat etmediğimiz için ne yazık ki plastik oldu, fakat bu oyuncaklarda içime sinmeyen bir şeyler vardı hep. Her ne kadar güvenilir markaları tercih etmeye çalışsak da, doğallıktan uzak olmaları nedeniyle soru işaretlerim hiç kaybolmadı.

Konuyu biraz araştırınca, aslında yanlış yaptığımızı farkettim ve Ikea’dan fotoğraftaki oyuncakları aldım başlangıç olarak. Aklım aşağıdaki tren setinde kaldı, ama biraz daha zaman var bununla oynayabilmesi için 🙂

ikea_lillabo_tren

Okuduğum fakat şu anda tekrar bulamadığım bir makalenin sonuçları ilginçti. Ahşap oyuncaklar ve plastik oyuncaklarla oynayan iki çocuk grubu üzerinde yapılan bir araştırmada, ahşap oyuncaklarla oynayanların daha sakin ve huzurlu olduklarını gözlemlenmiş. Deneyi doğrulamak için oyuncaklar gruplar arasında değiştirildiğinde ise sonuçlar değişmiş, ahşap oyuncaklarla oynamaya başlayan gruptaki çocuklar diğerlerine göre daha sakin ve huzurlu bir hal almış.

Ahşap oyuncakları seçmek için onlarca farklı neden var, fakat en önemli gördüğüm üçünü yazmak istiyorum :

1- Hammade olarak PVC başta olmak üzere çeşitli kimyasal kullanılmadığ için çok daha sağlıklıdır. Oyuncağı ağzına götürdüğünde bile zararı olmaz. Temizlemek için birkaç saat güneşte bekletmeniz, üzerlerindeki bakterileri öldürmek için yeterli olur.

2- Çocuğunuz oyuncakla bütünleşir, elektronik devreler ve motorlar bulunmadığı ve her şey manuel olarak hareket ettiği için, oyuncağa uyguladığı etkinin tam ve gerçek tepkisini görmüş olur. Yani başka bir deyişle oyuncak “pasif”, çocuk “aktif”tir. Bu da çocuğun zeka gelişimine çok ciddi bir katkı sağlar.

3- Oyuncağın doğal dokusunu hisseder, doğaya karşı sevgi ve saygı duymaya başlar, doğal olana eğilim küçük yaşlarda tetiklenmiş olur. Ayrıca bu oyuncaklarla arasında farklı bir duygusal bağ oluşur. Yıllar sonra, çocukken oynadığı ahşap oyuncaklarını tekrar gören kişilerin nasıl duygulandığına siz de şahit olmuşsunuzdur.

Aslında en güzeli, hem kimyasal içermemesi hem de çocuğun ahşabın dokusunu daha iyi hissedebilmesi için, boya ve cila içermeyen, hatta el yapımı ahşap oyuncaklar. Bu konuda internette çok fazla alternatif mevcut. Araştırmalarım devam edecek, sonuçlarını ayrıca paylaşacağım.

Sözün özü; çocuk gelişimine önemli etkileri olan oyuncak konusunda biraz daha seçici olmak ve maliyetleri daha fazla da olsa ahşap oyuncaklara yönelmek bizlere düşen önemli bir vazife. Bu konuyu ihmal etmeyip, çevremizde de gerekli bilincin oluşması için çaba göstermeliyiz.

Bol oyunlu ve neşeli günler dilerim..

 

 

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.