Sabahları Çocuğunuzu Uyandırmadan Uyanmanın Yolu

Doğduğundan itibaren Mert’le birlikte uyuyoruz (evet 2,5 yaşında ve hala bizimle uyuyor, bundan da mutluyuz). İnternet üzerinde çocuğunuzla uyumanın güzel yanlarını anlatan yüzlerce yazı bulabilirsiniz; ben ise farklı bir bakış açısıyla bu işin zorluklarından birine değinmek istiyorum.

Sabah işe gidebilmek için alarm kurmayanımız yoktur (buna ihtiyaç duymadan, biyolojik alarmları sayesinde aynı saatte kalkabilen insanlara hep imrenmişimdir). Bizler alarm kuran çoğunluk olarak, ortak bir soruna sahibiz: çocuğumuz da bu ses ile uyanabilir! Sabah koşturmasının yanında bir de bu kabusu yaşamamak için, alarmın sesini kısıp zamanında uyanamama ve işe geç kalma riskini göze almamız gerekiyor. Eğer telefon alarmıyla uyanacaksanız, işin içine bir de telefonun yataktan en az iki metre uzakta olması gerektiği gerçeği giriyor. Bu da, çalan alarmı bir an önce kapatabilmek için uyku sersemi olarak yataktan fırlamanız gerekeceği anlamına geliyor.

Mühendis Baba bu soruna da bir çözüm getiriyor 🙂 Artık çok popüler olan akıllı saatleri bilmeyeniniz yoktur. Kalp atım ritminizden, attığınız adım sayısına kadar bir çok önemli veriyi sağlayan bu saatlerin bence en önemli özelliği titreşimli bir alarma sahip olmaları. Yaklaşık iki aydır sahip olduğum akıllı saatin, en çok bu özelliğini kullandığımı itiraf etmeliyim. Artık hem gece cep telefonumu kapatmam ve yakınımda bulundurmam gerekmiyor, hem de alarm çaldığında Mert’i uyandırma riskim yok. Kolumda titreyerek beni uyandıran akıllı saatim imdadıma yetişiyor. Eğer uyanacağınız saat konusunda biraz opsiyonunuz varsa; sizi belirlediğiniz saate en yakın olan ve uykunuzun en hafif olduğu anda da uyandırabiliyor. Üzerindeki düğmeye bastığınızda alarmı erteleseniz de, tamamen durdurmak için ayağa kalkmanız ve hareket etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, uyku kalitenizle ilgili raporlar da sunuyor. Toplam kaç saat uyuduğunuzu, kaç kez uyandığınızı, kaç saat derin uykuya daldığınızı, saatin cep telefonu uygulaması üzerinden takip edebiliyorsuuz.

Hangi ürünü aldığımız merak edenler olursa; uzun araştırmalar sonucu Xiaomi Mi Band 2 modelini tercih ettim. Piyasada benzer özelliklerde çok fazla alternatif olsa da, şarjı bir ay dayanabilen başka bir model bulamadığımı belirtmekte fayda görüyorum.

Derin ve kaliteli uyuyabildiğiniz günler dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.