Alerjik Bünyeli Çocuklar İçin Tozla Mücadele Uzmanı: Robot Süpürge

Mert doğdu doğalı alerjik bir bünyeye sahip. Soğuk hava ve toza hiç gelemiyor; akciğer broşları çok çabuk tıkanıyor, bu da öksürük, tıkanıklık, bronşiolit ve bronşit gibi sorunları beraberinde getiriyor. Bu nedenle günümüz dünyasında büyüyen çoğu çocuk gibi nebulizatör ile sık sık haşır neşir olmak durumundayız. Bu yaşlarda olup da Ventolin + Budecot ikilisini kullanmayan çocuk neredeyse yok gibi. Doktoru bu hassasiyetin 5-6 yaşından sonra kesileceğini belirtiyor. Dolayısıyla bu zamana kadar yapabileceğimiz tek şey bahsettiğim tetikleyici koşulların oluşmasını engellemeye çalışmak.

Toza alerjisi olan bir çocuk için halı bulunan evler ne yazık ki çok zararlı. Ya hiç halı kullanmamanız, ya da antialerjik ve tüy toplamayan halıları tercih etmeniz ve bununla da kalmayıp evinizi sık sık süpürmeniz gerekiyor. Aksi durumda saatlerce halı üzerinde oyuncaklarıyla oynayan çocuğunuzu kendi elinizle ateşe atmış oluyorsunuz.

Çalışan anne babalar için ise bu temizliği sık yapmak bir hayli güç. Kim her akşam işten yorgun argın gelip bütün evi sürüpecek süper güçlere sahip ki? Mühendis Baba olarak bu soruna da bir çözüm önerisi getiriyorum 🙂 İşte karşınızda robot süpürge! Kullanmayanlar için gereksiz masraf, kullananlar için ise evin vazgeçilmez demirbaşı olan bir cihazdan bahsetmek istiyorum. Siz yokken bütün evi yorulmak bilmeden silip süpüren minik asistanınızla tanışmaya ne dersiniz?

Robot süpürgeler temel olarak programlanabilir ve minik elektirikli süpürgelerdir. Hemen hemen hepsi zamanlama fonksiyonu ile günün istediğiniz saatlerinde çalışarak dip köşe toz alır, hatta bazıları işi ileri götürüp paspas da yapar. Düzenli olarak her gün çalıştırmanıza rağmen toz haznesinden çıkan toz ve halı tiftiklerini gördüğünüzde, muhtemelen her defasında biz daha önce bu evde nasıl yaşıyormuşuz diye düşüneceksiniz. Sizin için buzdolabı ve çamaşır makinası ne kadar önemli birer eşya ise, robot süpürge de aynı öneme sahip olacak.

Peki bu cihazlar nasıl bütün evi temizleyip sonra tekrar başladığı noktaya dönebiliyor? Robot süpürgeler birkaç farklı çalışma mantığıyla yollarını bulurlar. Bunlardan en basiti rastgele hareketlerle bütün evi dolaşması ve işi bittiğinde yine rastgele hareketlerle başlangıç noktasına (yani şarj istasyonuna) dönmektir. Bu şekilde hareket eden süpürgeler, genellikle verimsiz çalışırlar çünkü bir noktadan hiç geçmeme ihtimalleri olduğu gibi, on kez geçme ihtimalleri de bulunur. Odadan çıkması ve diğer odaları gezmesi de benzer şekilde olur. Bu da her noktanın temizlenmeme ihtimalini doğururken, şarjı bitmeden bütün evin temizlenmiş olması ihtimalini azaltır. Hatta çoğu zaman şarj istasyonunu bulamaz ve pilinin bittiği yerde kalır. Diğer çalışma şekli ise lazer tarayıcı ile yol tayinidir. Bu lazer sensör süpürgenin sırayla tüm odaların haritasını çıkartıp bu harita boyunca hareket etmesine olanak verir. Böylece bir kez geçtiği yerden tekrar geçmez ve planlı olarak yoluna devam eder. İşi bittiğinde de haritada yerini bildiği şarj istasyonuna saniyeler içerisinde geri dönebilir. Son çalışma şekli ise bazı üst segment süpürgelerde bulunan, kameralar yardımıyla yapılan ve evin 360 derece görüntüsünü kayderek oluşturulan gerçek navigasyon deneyimidir. Bu tarz süpürgeler sıfır hata ile tüm evin kusursuz olarak temizlenmesini garanti ederler.

Ek bilgi: Eğer iki katlı bir eviniz varsa merak etmeyin, süpürgelerin çoğunda yüksekliği algılayarak merdivenden aşağıya düşmeyi engelleyecek sensörler bulunmaktadır.

Haritalama özelliği bulunan süpürgenin mobil uygulamadan takibi

Olur da bir robot süpürge almaya karar verirseniz, dikkat etmeniz gereken ve dikkat etmeseniz de olabilecek özellikleri aşağıda özetlemeye çalıştım :

1- Çekim gücü : Yapması gereken en önemli iş süpürmek olan bir cihazın çekim gücünü ne kadar çoksa o kadar iyidir. Mutlaka 1500Pa ve üzeri bir süpürge almaya dikkat edin.

2- Haritalama : Fiyat/performans olarak kamera yerine lazer haritalama yapabilen bir cihaz işinizi fazlasıyla görecektir. Rastgele hareket eden süpürgelerden ise kaçınmanızı tavsiye ederim.

3- Yedek parça : Hangi süpürgeyi alırsanız alın, belirli periyotlarda filtre ve fırçaları değiştirmeniz gerekecek. Dolayısıyla kolaylıkla ve düşük maliyetle yedek parça temin edebilmeniz önemli.

4- Pil kapasitesi : Çok büyük bir eviniz var ve kısıtlı zamanda temizliğin tamamlanmasını istiyorsanız pil kapasitesi önem kazanıyor. Haritalama yapan süpürgeler, pilleri temizlik esnasında azalsa da şarj istasyonuna gidip kendini şarj ederek kaldığı yerden temizliğe devam edebilir. Fakat rastgele hareketle temizlik yapan robotlarda bu ne yazık ki mümkün değil. Dolayısıyla böyle bir robotu büyük bir evde ya da düşük kapasiteli bir pille kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Bu nedenle 5000 mA ve üzeri bataryaya sahip robotları tercih edebilirsiniz.

Bunların yanında, şart olmamakla birlikte olmasında fayda bulunabilecek özellikleri de şu şekilde sıralayabiliriz :

1- Uzaktan erişimi : Her ne kadar robotunuzu mobil uygulama üzerinden takip etmek ve uzaktan çalıştırabilmek kulağa hoş gelse de, bir süre sonra mobil uygulamayı hiç açmadığınızı farkedeceksiniz. Dolayısıyla bence olmazsa olmaz bir özellik değil.

2- Paspas yapabilme : Bazı robot süpürgeler altlarına yerleştirilmiş mop paspas yardımıyla içerisindeki su haznesini kullanarak zemini paspas da yapabiliyor. Evinizde hiç halı yoksa çok faydalı bir özellik olacaktır, fakat halılı bir eve sahipseniz paspas yapan bir robotu halılarınızın ömrü açısından tercih etmemenizde fayda var. Ayrıca içerisinde bir su haznesi olması, toz haznesinin boyutunun daha ufak olmasını sağlayacağı için daha sık toz boşaltma operasyonu yapmanız gerekecek. Bu nedenle paspas özelliğini kullanmayacağınız paspas yapan bir robotu almamanızı öneriyorum.

Robotunuzu aldınız, peki evi “robot süpürge uyumlu” hale getirmek için neler yapmalısınız?

1- Baza ve koltuk ayaklarının yükseltilmesi : Eğer baza ve koltuk ayaklarınız altına robotun girmesine engel olacak kadar az yüksekliğe sahipse, internet üzerinden bile rahatlıkla bulabileceğiniz yüksek baza ve koltuk ayaklarıyla eskilerini değiştirerek tam bir temizlik sağlayabilirsiniz. Böylece tozun asıl biriktiği yer olan yatak ve koltuk altları tertemiz olacaktır.

2- Halı boyları : Robotlar genellikle 1-1,5 cm’ye kadar yükseklikteki halıların üzerine rahatlıkla çıkabilirler, fakat eğer daha yüksek uzunlukta veya shaggy tüylere sahip halılarınız varsa, kendilerine elveda diyerek yeni halılara geçiş yapmanız gerekecek. Aksi durumda robotunuz çalışamayacaktır.

3- Kapı eşikleri : Özellikle banyo kapılarını önündeki mermer eşikleri genellikle robotun aşamayacağı yüksekliktedir. Bu eşikleri daha alçak ve tercihen bombeli dekoratif alüminyum eşiklerle değiştirirseniz banyonuz da düzenli olarak temizlenecektir.

Peki ben ne aldım?

Mühendis Baba’nın tercihi, tüm bu özellikleri başarıyla sağlayan ve piyasadaki en başarılı robotlardan biri olarak görülen Xiaomi Mi Robot versiyon 1‘den yana oldu. Ayrıca belirtmeden edemeyeceğim, Mi Home uygulaması sayesinde evinizde bulunan diğer Xiaomi ev gereçleri ile robotunuzu etkileşime geçirip, kurgulayacağınız senaryoları işletebilirsiniz (örneğin robot çalışmaya başladığında Xiaomi masa lambasının yanmaya başlamasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz). Son olarak da eğer görsel olarak daha renkli bir robotunuz olsun isterseniz, internet üzerinde kolaylıkla ve uygun fiyata bulabileceğiniz stickerlar ile robotunuzu rengarenk bir hale getirebilirsiniz.

Tozsuz ve Ventolin’siz günler dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.