Eğlenceli Bir Taşıma Şekli: Kanguru

kanguru3Denediğim ve memnun kaldığım bir taşıma çözümü olan kanguruyu sizinle paylaşmak istiyorum. Eşim her ne kadar önyargılı olsa ve “ben kullanmam, Mert’i sen taşırsın” dese de, dinlemeyerek aldığım ve pişmanlık yaşamadığım bir gereç oldu. Mert kanguru içerisinde çok mutlu oluyor ve etrafı daha rahat izleme fırsatı bulduğu için yoldan her geçenle diyalog kurup gülücükler saçıyor. Ayrıca bu şekilde taşıma esnasında, bebeğinizle aranızda özel bir bağ da oluşuyor.

Kanguru seçim sürecim, diğer bütün araç – gereçler seçimlerinde olduğu gibi uzun oldu. Piyasada çok fazla alternatif olduğu için, dikkat ettiğim kriterler şunlardı:

1 – Kanguru mu yoksa sling mi?
Kanguruya benzeyen fakat bebeğin içine gömüldüğü ve omzunuza dolanmış koca bir çarşafı andıran ve sling adı verilen ürünler mevcut. Eğer 6-7 aylığa kadar kullanacaksanız bu ürün mantıklı olabilir, fakat uzun vadeli bir çözüm arıyorsanız tavsiye etmiyorum. Ben aldığım ürünü en az 3 yaşına kadar kullanmak istediğim için bu alternatifi eledim. Çocuğunuzla doğa yürüyüşleri yapmak ve yorulduğunda sırtınızda taşımak istiyorsanız, bu sürenin uzun olması işinize yarayacaktır.

2 – Taşıma Yönü Çeşitliliği

Bazı kangurular yalnızca bebeğin yüzü ön tarafa bakacak şekilde kullanılabiliyor. Bu aslında ilk maddede değindiğim kullanım süresini doğrudan etkiliyor, zira kilo arttıkça ön tarafta taşıma sizi zorlamaya başlayacak ve sırtınızda taşıma ihtiyacı duyacaksınız. Bu nedenle 5 farklı pozisyona kadar taşıma imkanı sunan kangurular daha doğru bir seçim olabilir. Ayrıca 6 aya kadar bebeğin önünüzde ve size dönük olarak taşınması çok önemli, daha sonraki aylarda yüzü dışarıya bakacak şekilde taşınmalı.

3 – Bel Desteği
Bu özellik, aslında bebeği değil sizi ilgilendiriyor. Satın aldığım bir kanguruyu iade etme nedenim bu oldu, çünkü bütün ağırlık omuzlara bindiği için, yaptığım testlerde 9 aylık olan Mert’i taşırken çok zorlanmıştım. Belinize kalın bir kemer şeklinde sabitlenen ve bebeğin ağırlığının omuzların yanı sıra belinize de dağıtan bir kanguru almakta fayda var. Aksi durumda omurganızda zorlanma ve paralelinde geçireceğiniz kalıcı sakatlıklar söz konusu olabilir.

4 – Baş Sabitleme ve Sırt Desteği
Özellikle 9 aydan küçük olan ve başını dik ve sabit tutmakta zorlanan bebeklerde, başını saran ve sabit tutan bir yapı olması çok önemli. Bu sabitleme mekanizmasının ilerleyen aylarda iptal edilebilmesi, bebeğin çevreyi daha rahat izlemesine fırsat verdiği için çok önemli.

5 – Konforlu Oturuş Pozisyonu
Yapılan araştırmalar, kanguru içerisinde oturan bebeğin ayaklarının doğrudan aşağıya doğru değil yanlara açık olarak konumlanması gerektiğini gösteriyor. Aksi durumda kalıcı hasarlar oluşması mümkün. Dolayısıyla seçim yaparken bebeğinizin en konforlu oturma pozisyonuna sahip olacak kanguruyu seçmelisiniz. Bazı kangurularda, bebek büyüdükçe oturma alanını genişletecek ve bir fermuar yardımıyla açılıp kapatılabilen genişleme alanları bulunuyor. Bu da küçük ama önemli bir detay.

6 – Marka Güveni

Kanguru konusu, bebeğin fizyolojisini direkt olarak etkileyebileceği için doğru bir seçim yapmaya dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle ürünün markası ve tasarım aşamasında uzman görüşlerine yer verilmesi çok önemli. Adı duyulmamış, ergonomiden ve bebek sağlığından bihaber firmaların ürünlerini tercih etmemekte büyük fayda var.

Ben Ne Aldım?
Aradığım tüm özelliklere sahip olması ve abartı olmayan fiyatı nedeniyle, Cybex 2.Go kanguruyu tercih ettim. 3-4 kez kullanma fırsatımız oldu ve memnuniyetimi gönül rahatlığıyla ifade edebilirim. Ayrıca bordo rengi çok şık ve Cybex marka oto koltuğumuzla da takım oldu 🙂

http://cybex-online.com/tr/babycarrier/2go.html

 

 

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.