Farklı Bir Güvenlik Kapısı Alternatifi

Önceki yazımda bagaj filesinden merdiven güvenlik kapısı yapımından bahsetmiştim. Bu yöntem merdivenin alt kısmı için hala iş görse de, üst kısmı için ne yazık ki yetersiz kalıyor. Çocuğun yukarıdan aşağıya inerken fileye uyguladığı ağırlık, aşağıdan yukarıya çıkarken uyguladığından çok fazla olduğundan, aşağıya inmeye çalışırken olası bir zorlamada fileyi aşıp yuvarlanma ihtimali yüksek.

Bu nedenle uzun süredir sağlam bir kapı alternatifi arıyordum. Hazır olarak satılan kapılar duvara montaj ihtiyacı nedeniyle ne yazık ki işimize yaramadı. Ayrıca merdiven korkuluklarının karşılıklı olarak çapraz durması da, hazır kapıları kullanamama nedenlerimizden biri oldu. Çarelerin tükendiği anda ise Bauhaus imdadımıza yetişti 🙂

Malzemeler :

  • Bir adet çerçeveli ahşap panel (102 TL)

Hazır çerçeveli olarak satılan bu ürün tam aradığım ölçüde olduğu için tercih ettim. Eğer sizin ölçülere uygun gelmezse, iç kısımdaki paneli ve çerçeveleri ayrı olarak satın alıp 50-60 TL gibi bir fiyata maledebilirsiniz. İç paneli çerçevesiz kullanmamanızı tavsiye ederim, zira çerçeveler mukavemeti ciddi oranda artırıyor.

  • İki adet 25mm’lik plastik bağlantı klipsi (çifti 7.5 TL)

Daha sıkı bir güvenlik isterseniz, sağda ve solda ikişer tane olmak üzere dört adet de kullanabilirsiniz. Bu bağlantı şekli size güvenli gelmezse, çocuğun açmasının daha zor hatta imkansız olduğu bağlantı aksesuarları da satılıyor. Mert bunu uzun bir süre daha açamaz, açabildiğinde de artık kapıya gerek kalmaz diye düşündüğü için bu klipsleri kolaylığı nedeniyle tercih ettim.

  • Yeterli miktarda 25mm genişliğinde yassı halat (metresi 1.9 TL)

1 metre büyük ihtimalle yetecektir, fakat yine de 1,5 metre almanızda fayda var. Muhtelif renkleri mevcut.

Şimdi tek yapmanız gereken halatı ikiye bölerek klipslerden geçirmek ve bir ucunu klipse sıkıca bağlamak (ya da daha şık durması için dikmek). Halatın diğer ucunu ise, klipste gerginlik ayarı yapmak için boşta bırakacaksınız.

Sonuç :

Son olarak eğer isterseniz sprey boya ile korkuluklarınızla uyumlu olacak bir renge boyayabilirsiniz.

Güvenli günler dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.