Daha Zararsız Çamaşırlar İçin Eti Matik

etimatik2Uzun süredir çamaşır ve bulaşık makinası deterjanlarına takmış durumdayım. Günlük hayatımızda zararlı kimyasal içeren çoğu tüketim ürününden kaçınmaya çalışıyoruz, fakat nedense konu yemek yediğimiz mutfak eşyalarına veya 24 saat tenimize temas eden çamaşırlara gelince pek duyarsız oluyoruz.

Bebeklerin hassas teni, bir deterjanın zararlı olup olmadığının en açık göstergesi; zira sıradan market deterjanları ile yeni doğmuş bir bebeğin kıyafetlerini yıkayıp giydirdiğinizde, muhtemelen bir süre sonra kızarıklıklar oluştuğunu göreceksiniz. Bu durumdan yola çıkarak, hem kendimiz, hem de kıyafetlerini bizimkilerden ayrı olarak toz sabunla uzun süre daha yıkamaya devam edemeyeceğimiz oğlumuz için doğal veya en azından doğala en yakın deterjanı araştırmaya başladım.

Bu araştırmalarda karşıma çıkan %100 doğal, fakat temizlik noktasında başarısız olan ürünlerin yanı sıra, güzel bir alternatifle karşılaştım: Eti Matik.

Bor temelli olan bu deterjan (daha doğrusu temizlik ürünü), bir devlet kurumu olan Eti Maden İşletmeleri tarafından ve tamamen yerli kaynaklarla üretiliyor. Hammadde olarak fosfat ve petrol türevi katkı maddeleri gibi laboratuar kimyasalları içermediği için, doğala yakın bir ürün. Kendi kıyafetlerimizde yaptığımız bir kaç yıkama denemesinde, mükemmel olmasa da kabul edilebilir seviyede sonuçlar elde ettik. Yapay bir kokuya sahip olmadığı gibi, çamaşır makinasında kireç önleyici kullanımına gerek bırakmayarak makinanın ömrünü de uzatıyor.

Biz Eti Matik’e bir şans verdik ve şu an için memnunuz. Bir süre kendi kıyafetlerimizde gözlemledikten sonra, Mert’in kıyafetlerini de bizimkilerle birlikte yıkamaya başlayabileceğimizi düşünüyorum. Siz de hem sağlığınız için, hem de yerli bir girişimi desteklemiş olmak açısından Eti Matik’e şans verebilirsiniz.

etimatikborludeterjan

Dipnot: Mayıs 2015’ten sonra üretilen ürünleri tercih etmeyi unutmayın, zira bu tarihte formülünde bir iyileştirme yapılmış. Şu an için bütün marketlerde bulunmasa da, internet üzerinde bir çok alışveriş sitesinde mevcut.

Şimdi sıra bulaşık deterjanına geldi. Eğer Eti yakın zamanda bu alanda da üretime geçmezse, boraks ile evde kendi bulaşık deterjanımızı üretmeyi planlıyorum.

Bu yazı Temizlik Ürünleri kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir