Oto Koltuğunda Kışlık Mont Kullanmayın!

Çocuklarımız için oto koltuğunun ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz, bu konuda toplumda ciddi bir bilinç oluştu; fakat ne yazık ki hala dikkat etmediğimiz, küçük fakat sonuçları ağır detaylar mevcut.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, çocuklarımızı dışarı çıkarırken sıkı sıkı giydirmeyi ihmal etmiyoruz, kalın pofuduk montlar birkaç aydır vazgeçilmezimiz oldu. Ne yazık ki bu montlar, oto koltuğunun işlevini yerine getirmesine engel oluyor ve olası bir kaza anında çocuğun koltukta sabit kalmasına izin vermiyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, 5 noktalı emniyet kemeri mont nedeniyle omuzlardan kaydığı için, çocuğun öne doğru fırlaması kaçınılmaz son.

https://www.youtube.com/watch?v=7Qy5CVGlkIE

Bu durumu önlemek için üç çözüm yolu var :

1- Kolların emniyet kemerinden kurtulmaması için göğüs klipsi kullanmak.

2- Oto koltuğu için özel olarak üretilmiş, panço şeklinde kolsuz montlardan kullanmak.

3- Çocuğumuzu oto koltuğuna bağlarken montunu çıkarıp üzerine bir battaniye örtmek.

Güvenli yolculuklar dileğiyle..

 

  • hande on 11 Ocak 2016 at 11:43
  • Cevapla

  merhaba. göğüs klipsi nerden bulabiliriz?

 1. Merhaba. Cybex Sirona öne doğru kullanımda emniyet kemeri yerine güvenlik yastığı kullandığı için klips alma ihtiyacımız olmadı.

  Gördüğüm kadarıyla ne yazık ki Türkiye’de bu ürünü bulmak biraz zor. AliExpress’ten kargo dahil 2-3 dolar gibi fiyatlara temin edebilirsiniz, fakat gönderim süresinin 3 haftayı bulabileceğini unutmamak gerekiyor.

  http://tr.aliexpress.com/w/wholesale-baby-seat-belt-clip.html

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.