Mama Sandalyesi Deyip Geçmeyin

Mama sandalyesi, önemsiz gibi görünen fakat evde sık sık hayat kurtaran bir eşya. Bebeğiniz yaklaşık 6. aydan sonra oturur pozisyona geçmeye başladığında, yemek masasında da sizinle olmak isteyecek. Daha doğrusu siz, rahat bir yemek yiyebilmek için, bu esnada da gözünüzün önünde olmasını tercih edeceksiniz:) Bu noktada imdadınıza ise mama sandalyeniz yetişecek.

Mama sandalyesi yalnızca sizin yemek yemenizi kolaylaştırmayıp, ek gıdaya başlayan bebeğinizin daha rahat bir pozisyonda yemek yemesine olana verecek. Aynı zamanda yemek dışında da, evde farklı işlerle uğraşmanız gerektiğinde, bebeğinizi sabitleyip güvenle arkanızı döneceğiniz bir güvenlik gereci olarak da kullanacaksınız.

Mama sandalyesi seçim sürecinde, aşağıdaki kriterlere dikkat ettim :

1 – Sağlamlık

Mama sandalyesi ne kadar sağlam ve oturaklı olursa, bebeğinizi o kadar rahat taşır ve devrilme riski azalır. Mama sandalyesiyle birlikte devrilip beyin kanaması geçiren bebeklerle ilgili haberleri okuduğumuzda, bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Yani özetle, sağa sola çabuk yatmayan ve elinizde kalacak hissi vermeyen bir sandalye tercih etmelisiniz.

2 – Hafiflik

Her ne kadar ilk madde ile çelişir gibi görünse de, sağlamlıktan ödün vermeden göreceli olarak diğerlerine göre hafif olan sandalyeler mevcut. Bu eşyayı yalnızca mutfakta kullanmayıp, sık sık oturma odası – mutfak arasında taşıma ihtimaliniz olacağını düşündüğümüzde, çok ağır bir sandalyenin kullanımının kolay olmayacağını tahmin etmek zor değil. Ayrıca gerektiğinde sabitlenebilir olmak kaydıyla, tekerleklerinin oluşu da bu esnada işinizi kolaylaştırabilir.

3 – Katlanabilirlik

Mama sandalyenizi götürmek isteyeceğiniz tek yer oturma odası olmayacak. Tatilde ve uzun süreli misafirliklerde de yanınızda olmasını isteme ihtimaliniz yüksek. Dolayısıyla sabit sandalyeler yerine, katlanabilir ve az yer kaplayan ürünleri tercih etmekte fayda olabilir. Ayrıca çocuğunuz muhtemelen 2 yaşından sonra sandalyeye oturmak istemeyecek ve dolayısıyla bir kenara kaldırma ihtiyacınız doğacak. Bu esnada da katlanabilir olması işinizi kolaylaştıracak.

4 – Ayarlanabilir Sırt Açısı

Sandalyenin yaslanma pozisyonunun birden fazla olması ve yatar pozisyona yakın bir pozisyonda sabitlenebilmesi çok önemli, zira çocuğunuz sandalyesinde uyuyakaldığında yatağına götürmeden yatış pozisyonuna getirerek burada uyumasına imkan verebilmeniz büyük rahatlık. Ayrıca dik oturma pozisyonuna geçmeyen 4-5 aylık bebekler için de, geniş açılarda kullanılabilmesi büyük önem taşıyor.

5 – Ayarlanabilir Yerden Yükseklik

Sandalyenin yerden yüksekliğinin ayarlanabilir olması, hem değişken yükseklikteki yemek masalarının yanında kullanırken size kolaylık sağlayacka, hem de bebeğinizi sandalyede tek başına bırakma ihtiyacı duyduğunuzda “yere ne kadar yakınsa risk o kadar azdır” mantığıyla içinizi bir nebze olsun rahatlatacaktır. Dolayısıyla yüksekliği kolay bir şekilde ayarlanabilir sandalyeleri tercih etmelisiniz.

6 – Ayarlanabilir Ayak Dayama

Çocuğunuz büyüyüp sandalyeye bir koltuk edasıyla oturmaya başladığında, ayaklarını sallandırmayıp bir noktaya sabitlemek isteyecek. Bu esnada, sandalyenin ayak dayama kısmının aşağıya doğru kolay katlanabilir olması ve yüksekliğinin ayarlanabiliyor olması, sandalyenizi uzun süre kullanabilmeniz için önemli bir gereksinim olarak listemize giriyor.

7 – Kolay Bağlanma

Mama sandalyelerinde de bebek arabalarında kullanılan 5 noktalı emniyet kemeri bulunuyor (5 noktalı olmayanları direkt olarak eliyoruz). Bu kemerin kolay ve tek elle takılabilmesi, sık kullandığınız bu gereç için önemli. Bebeğiniz sandalyede oturduğunda, kemerini bağlamadan gözünün önünden ayırmamanızda fayda var. Örneğin Mert 10. aydan itibaren sandalyede ayağa kalkma eğilimleri göstermeye başlamıştı. Bu durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

8 – Konfor

Bazı sandalyeler yukarıdaki tüm kriterleri sağlasa da, sert zemini sayesinde çocuğuuz içinde rahat edemediği için işe yaramıyor. Dolayısıyla, oturma ve sırt minderlerinin yumuşak ve hatta çift kat olması önemli kriterlerimiz arasında.

9 – Yıkanabilirlik

Sandalye minderlerinin suyu emmeyecek ve gerektiğinde yıkanabilecek malzemelerden yapılması gerekiyor, zira yemek dökülmesi veya kusma gibi durumlarda, bu minderleri yıkama ihtiyacı duyacaksınız. Tabii ki minderlerin kolayca sökülüp takılabilir olması da, yıkama ihtiyacı oluştuğunda önem arzediyor.

Ben Ne Aldım?

Bütün bu kriteleri sağladığını düşündüğüm, uygun bir fiyata sahip ve renk alternatifi çok olan Chicco Polly mama sandalyesini tercih ettim.

http://www.chicco.com.tr/ProdottiChicco/SchedaProdotto/tabid/378/art/04064837290000/Default.aspx

 

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.